Marokkos kongelige byeren reise i tusen og en natt
Dagsprogram
Vinter 2025/2026
Dag 1. Ankomst til MarrakechAnkomst til Marrakech i Marokko. TEMAs reiseleder møter oss etter bagasjeutleveringen og følger oss til hotellet. De to første nettene bor vi i Marrakech. Første kvelden spiser vi en felles middag. [M]
Dag 2. Marrakech: Medinaen, Koutoubia og krydderkvarterene
Byrundturen starter ved den mektige Koutoubia-moskeen. Vi rusler inn i Marrakech’ ulike bydeler og opplever håndverk og tradisjoner. Hos en krydderhandler lærer vi hvordan urter og krydder både brukes som medisin og i matlaging. Vi suger til oss den orientalske stemningen mens vi vandrer i de trange smugene. Her dufter det av safran, mynte og røyk fra ved.
Når vi sent på ettermiddagen kommer tilbake til Djema el-Fna, har hele torget forvandlet seg. Det ryker fra matbodene, og luften fylles av sterke lukter fra grillet lammekjøtt og kjente og ukjente krydder i vrimmelen av mennesker. Musikere, gjøglere, akrobater og historiefortellere underholder, og lyden av fløyter, trommer og kastanjetter får atmosfæren til å vibrere.
Ettermiddagen og kvelden er fri. De som ønsker, kan ta bussen tilbake til hotellet. Ellers kommer man seg hjem på egen hånd med hestedrosje, taxi eller til fots. [F, L]
Dag 3. Gjennom Atlasfjellene til kulturbyen Fès
Tidlig etter frokost forlater vi Marrakech og starter en lengre busstur med kulturhovedstaden Fès som mål. Underveis får vi oppleve noen av landets vakreste landskap med varierte naturscenerier. Uendelige sletteland leder oss inn i Mellom-Atlas, der vi passerer blant annet Ifrane, Marokkos vintersportssted. Her ligger et av landets engelskspråklige universiteter.
Sen ettermiddag ankommer vi Fès, Marokkos kulturelle, åndelige og religiøse sentrum og en av landets eldste byer, oppført på UNESCOs verdensarvliste. Her bor vi i tre netter. [F, L, M]
Dag 4. Fès medina: Basarer, håndverk og historie
Fès er den eldste av Marokkos kongelige hovedsteder. Byen har lenge vært regnet som unik både historisk og kulturelt. Fès har flere ganger vært hovedstad. På 1500-tallet var den islams vestlige kultursentrum, men mot slutten av århundret begynte en nedgangstid. På høyden av sin storhet hadde byen rundt 800 moskeer. I dag står omtrent 130 igjen. Det islamske universitetet ble grunnlagt i år 859, nesten 400 år før Europas første universitet.
Å vandre i den gamle medinaen er som å bli ført tilbake til middelalderen. Stemningen i basarene og i garverkvarteret har en magisk virkning med sitt folkeliv, sterke farger og intense dufter.
Ettermiddagen er til fri disposisjon. [F, L]
Dag 5. Volubilis og Meknes: Romerske ruiner
Vi besøker Volubilis, en vakkert beliggende ruinby fra tiden rundt Kristi fødsel. Den var en gang hovedstad i en av romernes provinser i Nord-Afrika. Vi ser blant annet den godt bevarte rettsbygningen, det kapitolinske tempelet og triumfbuen.
Meknes var hovedstad under sultan Moulay Ismail på 1600-tallet. Gamlebyen i Meknes ble i 1996 oppført på UNESCOs verdensarvliste. På byrundturen ser vi blant annet byporten Bab Mansour, dekorert med romerske søyler fra Volubilis.
Vi returnerer til Fès og spiser middag på hotellet om kvelden. [F, L, M]
Dag 6. Rabat og Casablanca: Ett kongeligt mausoleum og Atlanterhavskysten
Vi fortsetter reisen til Rabat ved Atlanterhavet, Marokkos nåværende hovedstad. Med en historie som går tilbake til antikken, er Rabat i dag en luftig, moderne og vakker by med brede, trekantede avenyer. Under byrundturen ser vi blant annet den uferdige Tour Hassan-moskeen og Mohammed V-mausoleet.
I havnebyen Casablanca stanser vi før vi kommer til hotellet, for å beundre Hassan II-moskeen fra utsiden.
Senere på kvelden spiser vi middag på det kjente Rick’s Café i Casablanca. En overnatting i Casablanca. [F, M]
Dag 7. Essaouira: Den hvitkalkede perlen ved Atlanterhavet
Dagens reisemål er Essaouira. Her bor vi innenfor bymuren i den bilfrie medinaen. Vi går sammen de cirka 500 meterne til vår riad med provinsiell sjarm. Bygget var opprinnelig et pashapalass fra 1800-tallet. På 60-tallet ble Essaouira et samlingssted for kunstnere, forfattere og hippier fra hele verden, og hotellet vårt var et populært tilholdssted for blant andre Jimi Hendrix, Leonard Cohen og mange flere.
Her gjør bagasjebærerne en hederlig innsats når de bærer koffertene våre opp de svingete trappene. Om kvelden spiser vi felles middag. [F, L, M]
Dag 8. Essaouira til Marrakech: Smågater og avskjedsmiddag
Før vi forlater Essaouira, tar vi en byvandring og opplever et ekte marokkansk folkeliv i de livlige smugene. Her er det kun fotgjengere, sykler og håndtrukne vogner som får ferdes. Byens skjønnhet består av en spennende blanding av elegant arabisk arkitektur og fransk byplanlegging.
Om kvelden i Marrakech spiser vi en felles avskjedsmiddag. [F, M]
Dag 9. Hjemreise fra Marrakech
I dag er det tid for hjemreise. En kort busstur tar oss til flyplassen. Vi takker for besøket og ønsker hjertelig velkommen tilbake. [F]
Viktig om reisen
I grunnprisen inngår
Fly tur/retur fra Stockholm, Oslo, København og Gøteborg til Marrakech. TEMAs reiseleder, del i dobbeltrom, måltider, utflukter, inngangsbilletter og reisens transporter i henhold til dagsprogrammet.
Ankomst
Samling for gruppens deltakere skjer på ankomstflyplassen, hvor TEMAs reiseleder møter opp. På enkelte reiser kan ulike flyforbindelser medføre ventetid til hele gruppen er samlet.
Avbestillingsbeskyttelse
Reisende kan beskytte seg mot avbestillingskostnader ved å tegne TEMAs avbestillingsbeskyttelse ved bestilling – les mer HER.
Bekledning
Siden vi har daglige utflukter, anbefales komfortable klær, inkludert en varm genser og en frakk eller jakke for kjølige kvelder og morgener i høyere strøk. Regn kan forekomme, så en lett regnjakke og en paraply anbefales. Komfortable sko med lav hæl og gummisåle er viktig for by- og naturvandringer.
Busser
Bussene er tilpasset gruppens størrelse og leies inn fra lokale, velrenommerte selskaper som holder en god standard for landet. For å sikre en rettferdig opplevelse for alle roterer vi sitteplassene daglig uten unntak, noe som informeres om ved reisens start.
Drikkepenger
Tips til felles måltider, sjåfører, lokale guider etc. er ikke inkludert i reisens pris. Vi anbefaler å beregne ca. 50 EUR / 524 MAD per person. For å gjøre dette så enkelt som mulig betales beløpet på stedet til TEMAs reiseleder, som fordeler det videre.
Forsikring
Det er svært viktig å ha riktig reiseforsikring, og TEMA anbefaler Solids reiseforsikring – les mer HER.
Gruppestørrelse
Hos TEMA står reisen og den reisende i fokus. Sammen møter vi mennesker, kulturer og opplevelser i naturen på en nær, ekte og behagelig måte. Våre gruppestørrelser reflekterer dette og er en viktig grunn til at mange velger å reise med TEMA.
Vi unngår for store grupper for å gi alle en best mulig opplevelse og skape minner for livet!
Klima
Klimadata og oppdaterte værprognoser er tilgjengelige på nettsteder som yr.no, bbc.com og cnn.com.
Pass, visum og vaksinasjoner
Norske statsborgere trenger ikke visum for innreise til Marokko og kan oppholde seg i landet i opptil 90 dager. Passet må være gyldig i minst 6 måneder etter beregnet hjemreise.
Alle reisende bør ha oppdaterte vaksiner i henhold til anbefalte vaksinasjonsprogrammer. Dette inkluderer MMR (meslinger, kusma, røde hunder), samt vaksiner mot kikhoste, difteri, stivkrampe, polio og den årlige influensavaksinen for risikogrupper.
Tidsforskjell
Norsk tid – (minus) 1 time.
Valuta
Valutaen i Marokko er marokkanske dirham (MAD). Norsk valuta kan ikke veksles i Marokko, så vi anbefaler å veksle til euro før avreise og deretter til dirham på stedet.
Minibanker fungerer normalt, og vanlige bank- og kredittkort aksepteres i større butikker og restauranter.
Viktig info
Dette er ikke en vandringsreise, men vi går en del i bymiljøer, på festningsområder (kasbah), hotelltrapper og ujevne gater. Beregn omtrent 3 kilometer per dag. Reisen anbefales ikke for personer med redusert mobilitet.
Ved ankomst om formiddagen eller tidlig ettermiddag kan rommene ennå ikke være klare. Rommene er vanligvis tilgjengelige fra kl. 15.00, men dette varierer fra hotell til hotell.
Alle hotell tilbyr wifi, men forbindelsen fungerer ikke alltid på rommene. Ta kontakt med resepsjonen ved behov.
Viktig informasjon ved ankomst til Marrakech
Ved passkontrollen blir du spurt om rundreisens første hotell – oppgi Adam Park.
TEMA finner du til venstre utenfor ankomsthallen.
Les mer før reisen – HER
[F=Frokost L=Lunsj M=Middag]