Safari til Serengeti og Zanzibar
Reisebrev
Vi er akkurat kommet hjem fra en meget vellykket tematur til Tanzania.
Vi dro på vår drømmereise, safari til Serengeti med en ukes avslapning på Zanzibar etterpå.
Safari – fantastiske opplevelser
For oss var det desidert safariuken som gjorde størst inntrykk . Det var vanskelig å sette seg inn i hva en slik safari faktisk handler om før du er der selv, midt i alle de fantastiske opplevelsene.Den endeløse villmarken med alle sine fantastiske farger, roen som for det meste omgir alt og alle i denne edens hage, og også dramatikken og den fortettede spenningen når det hender noe blant dyrene, rett foran øynene på deg.
Dyreriket
Vi opplevde flodhester som gresset og brølte rett utenfor lodge vinduene våre,tusenvis av gnuer, sebraer og gaseller, minst 300 elefanter, og nesten like menge sjiraffer, opp mot 50 løver, et 10- talls leoparder og en gepard, samt mange flodhester, et par krokodiller, rundt 8 -9 nesehorn,store bøffelflokker og mange mange andre dyr. Men det mest fantastiske, og det vi ikke var forberedt på var det å oppleve dyrene i deres liv med alt det innebar , og det å ha dem så tett innpå seg uten at de gjorde noen mine til å ville vise at vi ikke var velkomne der.
I løpet av et par dager så vi en gepard som hadde jaktet ned , og fråtset i en gaselle . Den satt like ved bilen vår, og vi var flere høytidstemte biler rundt den. rett bak oss lå det en hyene og ventet på tur. Rett etterpå kom vi over en løveflokk på minst 10- 12 dyr som hvilte ut under et tre. Bilen vår kom så nær at vi kun hadde et par meter mellom oss og løvene. De hadde små løveunger på kun et par – tre uker, som lå og diet mammen sin uten at det virket som om vi var i veien.
Etter en halvtimes kjøretur til, holdt vi på å kjøre ned en liten gnukalv som var kommet vekk fra mammen sin og resten av gnuflokken. Det var imponerende å se hvordan sjåføren vår respekterte kalven og dyrelivet. Den ble forsiktig ført bort fra bilen, men det så ut som den var på utkikk etter en ny mamma, og både varme jeephjul i hard gummi og bena til sjåfør og guide fungerte som morserstatning for en stund. Da vi kjørte videre var vi alle klar over at den hadde små sjanser til å overleve.
Ngorongorokrateret
Neste dag i Ngorongorokrateret fikk vi være tilstede ved både fødsel og død. Rett etter at vi var kommet ned i krateret kom vi kun få meter fra en gnu som fødte kalven sin, og fikk den opp på bena etter kun minutter. Et kvarters kjøring etter det, ble vi vitne til en hyeneflokk som jaget en sebraflokk og til slutt drepte en sebrakalv mens mammaen sto og så på. Avslutningen i telt i Tarangire Safari Lodge var et helt spesielt punktum.
Strålende guider
Vi vil gjerne rette en stor takk til vår strålende guide Kristina Rogers og vår sjåfør, William som gjorde turen til en slik kjempeopplevelse for oss. Et lite tips til Temareiser og beskrivelsen av turen på nettsidene vil være om det kommer tydeligere frem hva en reise til forskjellige årstider vil kunne innebære i forhold til dyrenes livssyklus og i forhold til den store migrasjonen. For oss var det veldig flott å få se alle de nyfødte babyene til både gnu, løve, sebra, elefant og andre, og også å være der mellom den korte og den lange regnperioden da alt var så frodig og vakkert. For andre kan det være viktig å vite når det er størst flokker i Serengeti, og når disse flokkene stort sett holder seg i Kenya.
Når det gjelder Zanzibar syntes vi det var en herlig sydhavsøy med tid til flott avslapping i en uke, men lengre behøver ikke det oppholdet å være.
Med hilsen fra Ida og Helge Remberg
» Les mer om Safari til Serengeti med Zanzibar her
Ekteparet Remberg om TEMA:
Hva er fordelene med å reise på en TEMA-tur?
– Det føles sikkert å bli møtt av en TEMA-guide på en fremmed og litt skremmende flyplass. Det er en som tar ansvar for oss i et land der ingenting er som hjemme, og som får oss trygt videre til våre drømmemål.
Hvordan var TEMA-guiden dere reiste sammen med ?
– Kristina Rogers var meget dyktig. Hun var en strålende guide og sammen med vår sjåfør William gjorde hun turen til en kjempeopplevelse for oss. Hun kunne svare på alt vi spurte om, var meget sosial og kunnskapsrik.
Synes dere TEMA-reisen ga valuta for pengene?
– Turen er dyr, men vi mener absolutt at vi fikk valuta for pengene. Det er som med mye annet vi kjøper. Vi får det vi betaler for.